Dětské relaxační hry
Relaxační techniky můžeme s úspěchem uplatňovat i u dětí. Musí se na to ale trochu jinak, než je tomu u dospělých, protože normální zdravé dítě obvykle nevydrží čtvrt hodiny klidně ležet a soustředit se na pocity ve svém těle. Relaxace u dětí probíhá často tak, že ani jako relaxace nevypadá, Jsou to spíše aktivity spojené se zaměřováním pozornosti a se zapojením představivosti, kterou mají děti obrovskou.
Relaxace pomůže dětem, které jsou úzkostné, neklidné, nesoustředěné, které trpí nočními můrami, vadami řeči, tiky a které somatizují – tedy převádějí psychickou zátěž na tělesné příznaky (typické je bolení bříška, pro které není jiné vysvětlení). Relaxační techniky můžete uplatňovat od dětí zhruba od tří let.
Vždy je potřeba dítě během relaxace vést a zapojit se. Nečekejte, že to menší dítě zvládne samo. Je to ostatně příležitost k pohodové interakci s dítětem. Respektujte vždy temperament dítěte a přizpůsobujte mu tempo cvičení – temperamentnější děti potřebují rychlejší průběh, jinak se začnou nudit a divočit; klidnější děti zvládnou i pomalejší tempo. Trvání relaxace u dětí do 6 let nepřesahuje 6 minut (déle to nevydrží), u školních dětí to postupně dotáhneme na zhruba 10 minut.
Video – seznámení s dětskou relaxací. Pro spuštění klikněte kamkoli do náhledu:
:: Hry pro sebedůvěru a psychickou pohodu dětí
:: Podrobný návod na 20 her
:: Relaxace vhodné na doma, do školky nebo školy
:: Zabavte se společně s dětmi
*
Relaxační cvičení „Balonek“
Představ si, že jsi balonek, jako se kupuje na pouti. Balonek je nejdřív vyfouknutý, takhle – lehneme si na zem, bezvládně ležíme. Úplně se uvolni. Když ti teď zvednu nohu, tak spadne dolů (zkusit), ruka taky… úplně vyfouknutý balonek. A teď se začínáš nafukovat – zvedá se hlava, krk, horní část těla, jedna ruka, druhá, už sedíš, máš nafouknuté celé tělo a teď se nafukují nohy, už jde klečet a jak se nafukují ještě víc, stavíš se na ně. A pořád se nafukuješ, ruce a nohy se ti roztahují do stran (celou dobu předvádět, teď se stále více rozkročujeme, ruce směřují nahoru a do stran – tělo vypadá jako písmeno X), jsou úplně napnuté… A teď letíš (s rukama nahoře chodíme na špičkách, jakoby letěl balonek a odrážel se od země). A teď balonek narazil na trn a začíná se vyfukovat (ruce povolují, tělo v normálním stoji), vyfukují se nohy (klek, sed), břicho (pololeh), hrudník, ruce, krk i hlava… a balonek leží bezvládně na zemi. Zase mu plandají ruce a nohy (opět trochu zvednout a pustit končetiny dítěte) – a teď se několikrát pořádně nadechni, tím se zase normálně nafoukneš (dítě se postaví), poskoč si a je ti krásně.
Pokud to dítě baví, lze zopakovat ještě jednou, třeba s mírnou modifikací (místo letu balónku si s ním někdo pinká tam a zpátky apod.).
*
Relaxační cvičení „Mraveneček“
Mravenečkové mají strašlivou sílu – zrovna jako ty. Unesou spoustu těžkých věcí. Představ si teď, že jsi mraveneček a máš do mraveniště odnést těžký kámen (předvádíme, že neseme velký, těžký kámen – prohnutí dozadu, namáhavá chůze). Ruce máš napnuté, nohy a břicho taky, vlečeš to z posledních sil (namáhavě a s hekáním chodíme po místnosti)… a už jsi v mraveništi, pust kámen na zem. A jsi tak unavený, že si musíš lehnout. Úplně bezvládně ležíš. Kamarád mraveneček ti zvedá ruku (trochu přizvedneme ruku), ala ta žuchne dolů. Zkouší druhou ruku – ta taky žuchne. Nohu…a druhou – úplně bezvládné. A už jsi zase nabral sílu a jdeš zase pracovat. (Dítě se zvedne.) Teď máš táhnout strašně dlouhou a tlustou větev (předvádíme tažení těžké větve – zabírají nohy, ruce, záda) – je to těžké, nohy máš napnuté, ruce taky, záda… ale už budeš u mraveniště. Už tam jsi, můžeš větev pustit a zase samou únavou klesáš dolů – ruce a nohy jsou jako hadr (opět přizvedáváme a pouštíme). Úplně bezvládně odpočíváš. A už jsi nabral sílu – zhluboka se nadechni, ještě jednou, zvedáme se, poskoč si – je ti dobře, jsi pěkně odpočinutý.
*
Pokud je dítě málo uvolněné, netrápíme ho prodlužováním relaxace – snažíme se mu vysvětlit, že nohy a ruce mají být bezvládné, ale když mu to nejde, pochválíme jej za snahu a necháme to být. Při dalších opakováních se bude schopnost uvolnění zlepšovat. Při relaxačních cvičeních (ostatně i jindy) musí vládnout klidná, přátelská atmosféra. Když se dítě směje nebo relaxaci komentuje, nenapomínáme, jen zopakujeme poslední instrukci a snažíme se udržet jeho pozornost. Jakýkoli pokrok je úspěch – určitě není nutné hned napoprvé odcvičit celou relaxaci v její ideální podobě. Pro vás i dítě by to měly být chvíle, kdy jste spolu a kdy je pohoda.
:: Hry pro sebedůvěru a psychickou pohodu dětí
:: Podrobný návod na 20 her
:: Relaxace vhodné na doma, do školky nebo školy
:: Zabavte se společně s dětmi