Stabilizující dechová cvičení jsou vhodná pro osoby ve stresu. Klidným dýcháním lze ovlivnit chování vnitřních orgánů (např. zpomalit srdeční tep) i aktuální pocity. Toto cvičení je velmi výhodné, například když v kritické situaci narůstá nervozita a hrozí výbuch hněvu. Hodí se i pro dlouhodobě stresované osoby. Jeho obrovskou výhodou je nenápadnost a časová nenáročnost. Pro agorafobika je pak snadné vydýchat se při narůstající nervozitě v obchodě; impulzivní jedinec má takto možnost „vychladnout“ a ovládnout se dřív, než pronese něco nešťastného.

Vyzkoušejte si rozdíl mezi dvěma typy dýchánído hrudníku, kdy se při nádechu rozšiřuje horní a střední část hrudního koše, a dýchání do břicha, kdy se uplatňuje spodní část hrudníku a břicho. Při relaxaci používejte břišní dýchání.

Jak relaxovat pomocí cvičení s dechem: Pohodlně se položte nebo posaďte, ignorujte co nejvíce okolních podnětů a rušivých myšlenek a plně se soustřeďte na pozorování svého dýchání. Pomalu a zhluboka se nadýchněte nosem, nádech směřujte do břicha a přitom v duchu počítejte do pěti. Množství nadechnutého vzduchu musí být příjemné a přirozené. Pak zadržte dech na tři – v duchu počítejte „raz – dva – tři“. Pak opět nosem klidně vydýchněte, opět za doprovodu počítání, tentokrát – protože výdech zklidňuje – do šesti. Následuje zase zadržení dechu na tři doby. A tak to jde dál – nádech na pět, zadržení na tři, výdech na šest, zadržení na tři.

Když vám občas odběhnou myšlenky, pokojně je přitáhněte zpátky a znovu se koncentrujte na dýchání. Relaxační efekt spočívá právě v koncentraci na dech a počítání, pro něž nemůžete myslet na nic jiného. Během několika minut si duševně výrazně odpočinete (dle možností a chutě takto prodýchávejte ½ minuty až 10 minut).

Zpočátku počítejte s tím, že vám budou myšlenky odbíhat dost často. Schopnost soustředění se vyvíjí, takže za pár opakování zjistíte, že se dovedete koncentrovat mnohem snadněji a že i odpočinek je hlubší. Podobný efekt mají postupy k odvádění pozornosti.

Tady máte dvě autetntické zkušenosti s relaxačním dýcháním; tento první je z hodnotícího dotazníku Žluté sovy – Život bez deprese:

„Já jsem nadšená. Relaxační dýchání mi zachránilo asi spánek, život a nevím co všechno. Vždy když jsem šla spát, tak jsem cítila bušení srdce, nemohla jsem usnout, pořád se převalovala a měla pocit, že mi to srdce snad vyskočí. Bušení přestalo do pár minut od toho dýchání a postupně to přestalo úplně. I přes to, že to odeznělo, před spaním dýchání používám pořád a ve stresových situacích je to opravdu pomocník nadevše. To mě přivádí k jedné části v programu, kde jsem si měla určit co mám dělat, když nastane nějaká stresová situace. Dá se říct, že na všechny stresové situace mám všeobecně to dýchání, a když se mi žene miliony špatných myšlenek do hlavy tak řešit jedno po druhém. Ještě jsem si říkala, že snad ten postup nezapomenu než se mi něco špatného stane. Nezapomněla, hned druhý den jsem si to vyzkoušela v praxi. A když jsem v tom šoku zvládla vzpomenout si na nějaké dýchání a můj postup, tak tenhle program byl více než na sto procent přínosný. Když to všeobecně shrnu, program mi pomohl opravdu vstát a začít normálně fungovat. Hlavně a to jsem nečekala, pomohl mi řešit moje problémy z minulosti. Netušila jsem, že je to vůbec možné, když nemluvím s reálným člověkem, ale jak kdyby program otevřel něco ve mě a já ty problémy začala vidět pomalu sama. Opravdu mě to celé posunulo kupředu.“ Lucka, 28 let, Praha (www.velka.zlutasova.cz)

„Kvůli občasným střevním potížím mívám velmi bolestivé křeče v břiše, které mě zkroutí do klubíčka a musím jen čekat, až přejdou. Když je nejhůř, začnu se prodýchávat, myslím jen na své dýchání a bolest je hned pocitově mnohem slabší.“ Leona L.

test emoční inteligence